DOLAR: 3.52 TL
EURO: 4.13 TL

Manda yetiştiricileri teşvik için birlik kuracak

Manda yetiştiricileri teşvik için birlik kuracak

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde son yıllarda azalan manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen teşvikin arttırılması amacıyla birlik kurulacak. 

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, ilçenin manda yoğurduyla meşhur olduğunu söyledi. Manda yetiştiriciliğini yakından takip ettiklerini ifade eden Gülşen, geçmiş yıllarda ilçede festivaller ve çeşitli yarışmalar düzenleyerek manda yetiştiricilerine çeşitli hediyeler verdiklerini kaydetti. Gülşen “İlçemizde de gün geçtikçe nesli tükenmekte olan bu hayvanlara teşvik için, manda yetiştiren çiftçilerimiz birlik kurmak için yetkili kurumlara müracaatlarını yaptılar. Biz de çiftçilerimizi manda yetiştiriciliğine teşvik için ilçe belediyesi olarak desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Manda yetiştiricisi Recep Güneş de, üretimini sürdürdüğü mandaların, dedesinden ailesine kaldığını ve aile olarak manda yetiştiriciliğini devam ettirdiklerini belirtti.

Manda yetiştirmenin zor, aldıkları teşvikin ise az olduğunu anlatan Güneş, “Manda yetiştiriciliğini bir ayrıcalık olarak görüyorum. Geçimimizi manda yoğurdundan elde ediyoruz. Ancak bu hayvanlara bakabilmemiz için teşvik şart. Teşvik olmazsa ilçemizde manda nesli tükenmeye her zaman mahkûm kalacaktır” şeklinde konuştu

Bir Hayvandan 5-6 Kilogram Süt Elde Edilebiliyor

Manda yoğurdu satarak geçimini sağlayan Fatma Güneş ise, çiftliklerinde 22 mandanın bulunduğunu anlattı.

Mandanın diğer büyükbaş hayvanlara göre bakımının zor olduğunu ifade eden Güneş, geçimlerini manda yoğurdundan sağladıklarını ancak büyükbaş hayvanlara göre manda bakımının biraz zor olduğunu kaydetti.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık