DOLAR: 3.52 TL
EURO: 4.13 TL

Demirhindi Bitkisi

3 yıl önce
12.504 kez görüntülendi

2011929154553_demirhindiArapça “tamr hindi” yani “Hint hurması” anlamına gelen demirhindi, zaman içerisinde isim değişikliğine uğrayarak dilimize şimdiki adıyla yerleşmiş.Sağlığa pek çok yararından sebep Osmanlı Mutfağı’nda özellikle Ramazan aylarında şerbet olarak değerlendirilen demirhindiyi farklı şekilde de kullanmak mümkün…

Doğu Afrika başta olmak üzere tropik bölgelerde yetiştirilen demirhindinin şekli fasulye ve keçiboynuzunu andırır. Meyve henüz olgunlaşmadan da kullanılabilir. Sri Lanka, Hindistan gibi tropikal bölgelerde limon yerine değerlendirilir.
Lezzeti hurmaya benzeyen, yapışkan bir meyveye sahip olan demirhindinin, diğer adıyla Hint hurmasının sağlığa pek çok yararı bulunur: C vitamini eksikliğinden dolayı ortaya çıkan hastalıkların giderilmesine yardım eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve ateş düşürmeye yardımcı olur. En önemlisi sindirimi kolaylaştırır, ki bu sebeple Osmanlı Mutfağı’nda özellikle Ramazan ayında şerbet olarak değerlendirilirmiş.
Meyveyi kullanmak için sert dış kabuğunu kırıp, içinden çıkan liflerini ayıklamak gerekir. Yapışkan meyvenin içinde sert çekirdekler bulunur. Et, sebze ve bakliyat yemeklerinde aroma katmak için kullanılan demirhindi, İngilizlerin meşhur Worchestershire sosunun yapımında da değerlendirilir.

Demirhindi Bitkisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık